Allied Components International RFC20-102K-RC
Part No.:
RFC20-102K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial
Datasheet:
RFC20-102K-RC.pdf
Description:
1000UH 10% RADIAL FLAT COIL
Shipping
RFC20-102K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8.6Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.400" L x 0.125" W (10.16mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)