IDEC RF1V-5A1B-D48
Part No.:
RF1V-5A1B-D48
Datasheet:
RF1V-5A1B-D48.pdf
Description:
RELAY FORCE GUIDED 5NO1NC DC48
Shipping
RF1V-5A1B-D48 Specifications
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Must Operate Voltage:
36 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
-40°C ~ 85°C