IDEC RF1V-4A2BLD1-D48
Part No.:
RF1V-4A2BLD1-D48
Datasheet:
RF1V-4A2BLD1-D48.pdf
Description:
FORCE GUIDED 4NO2NC DC48 CEMF
Shipping
RF1V-4A2BLD1-D48 Specifications
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Features:
Diode, Lighted Indicator
Must Operate Voltage:
36 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
-40°C ~ 85°C