IDEC RF1V-4A2B-D24
Part No.:
RF1V-4A2B-D24
Manufacturer:
IDEC
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
RF1V-4A2B-D24.pdf
Description:
RELAY FORCE GUIDED 4NO2NC DC24
Shipping
RF1V-4A2B-D24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IDEC
Series:
RF1V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):
6 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Features:
Termination Style:
PC Pin
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
20 ms
Contact Material:
20 ms
Operate Time:
-40°C ~ 85°C