Texas Instruments REG710EVM-33
Part No.:
REG710EVM-33
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
REG710EVM-33.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR REG710
Shipping
REG710EVM-33 Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Up or Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V
Voltage - Input:
30mA
Regulator Topology:
1.8V ~ 5.5V
Frequency - Switching:
Buck-Boost
Contents:
1MHz