Texas Instruments REF4132B25DBVR
Part No.:
REF4132B25DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Reference
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
REF4132B25DBVR.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.05% SOT23-5
Shipping
REF4132B25DBVR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
30ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
15µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
24µVrms
Voltage - Input:
2.55V ~ 5.5V
Current - Supply:
100µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)