Texas Instruments REF200AU/2K5G4
Part No.:
REF200AU/2K5G4
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Current Regulation/Management
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
REF200AU/2K5G4.pdf
Description:
IC CUR MIRROR/SINK 0.25% 8SOIC
Shipping
REF200AU/2K5G4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Function:
Current Mirror, Current Sink/Source
Sensing Method:
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Input:
2.5V ~ 40V
Current - Output:
100µA
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C