Nidec Components Corporation REC16M25-201
Part No.:
REC16M25-201
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Encoders
Package:
Datasheet:
REC16M25-201.pdf
Description:
16MM MANUAL ENCODER, SINGLE SHAF
Shipping
REC16M25-201 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
REC16M
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Encoder Type:
Optical
Output Type:
Voltage
Pulses per Revolution:
25
Voltage - Supply:
5V
Actuator Type:
6mm Dia Flatted End