Vishay Sfernice RE16LA10E352
Part No.:
RE16LA10E352
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Angle, Linear Position Measuring
Package:
Cylinder, Wire Leads
Datasheet:
RE16LA10E352.pdf
Description:
SFERNICE TRANSDUCERS
Shipping
RE16LA10E352 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package/Case:
Cylinder, Wire Leads
Series:
REC 16 LA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
For Measuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
Linear Range:
0 ~ 250.00mm (0 ~ 9.84")
Output:
Resistive
Output Signal:
Actuator Type:
Linearity:
±0.05%
Resistance:
3.5 kOhms
Resistance Tolerance:
±20%
Voltage - Supply:
Mounting Type:
Custom
Termination Style:
Wire Leads
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C