Taica North America Corporation RE-100-400-10
Part No.:
RE-100-400-10
Manufacturer:
Taica North America Corporation
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
RE-100-400-10.pdf
Description:
THERM PAD 400X400MM BLACK
Shipping
RE-100-400-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
λGEL™ RE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Gel Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
400.00mm x 400.00mm
Thickness:
0.0390" (0.991mm)
Material:
Silicone Gel
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Black
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
2.0W/m-K