Raltron Electronics RDTE-2.700-8585-NS2
Part No.:
RDTE-2.700-8585-NS2
Manufacturer:
Raltron Electronics
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
RDTE-2.700-8585-NS2.pdf
Description:
BUZZER MAGNETIC 3.6V 0.3X0.3 SMD
Shipping
RDTE-2.700-8585-NS2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Raltron Electronics
Series:
RDTE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
3.6 V
Voltage Range:
2 ~ 5V
Frequency:
2.7kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 3.6V, 10cm
Current - Supply:
100mA
Port Location:
Side
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)