Allied Components International RDC60-473K-RC
Part No.:
RDC60-473K-RC
Datasheet:
RDC60-473K-RC.pdf
Description:
47000uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC60-473K-RC Specifications
Series:
RDC60
Packaging:
Case
Type:
Drum Core
Material - Core:
Inductance:
47 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
6.19Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
1.500" (38.10mm)