Allied Components International RDC60-333K-RC
Part No.:
RDC60-333K-RC
Datasheet:
RDC60-333K-RC.pdf
Description:
33000uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC60-333K-RC Specifications
Type:
Drum Core
Material - Core:
Inductance:
33 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
4.16Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
1.500" (38.10mm)