Allied Components International RDC60-101K-RC
Part No.:
RDC60-101K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RDC60-101K-RC.pdf
Description:
100UH 10% RADIAL DRUM CORE
Shipping
RDC60-101K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
RDC60
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
26.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
1.500" (38.10mm)