Allied Components International RDC50-331K-RC
Part No.:
RDC50-331K-RC
Datasheet:
RDC50-331K-RC.pdf
Description:
330uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC50-331K-RC Specifications
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
13.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
49mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max):
1.450" (36.83mm)