Allied Components International RDC40-153K-RC
Part No.:
RDC40-153K-RC
Datasheet:
RDC40-153K-RC.pdf
Description:
15uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC40-153K-RC Specifications
Series:
RDC40
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
15 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
3.39Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max):
1.030" (26.16mm)