Allied Components International RDC40-101K-RC
Part No.:
RDC40-101K-RC
Datasheet:
RDC40-101K-RC.pdf
Description:
100uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC40-101K-RC Specifications
Series:
RDC40
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
14.4 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max):
1.030" (26.16mm)