Allied Components International RDC40-100K-RC
Part No.:
RDC40-100K-RC
Datasheet:
RDC40-100K-RC.pdf
Description:
10UH 10% Radial Drum Core
Shipping
RDC40-100K-RC Specifications
Series:
RDC40
Packaging:
Box
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
61A
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max):
1.030" (26.16mm)