Allied Components International RDC30-502K-RC
Part No.:
RDC30-502K-RC
Datasheet:
RDC30-502K-RC.pdf
Description:
5000uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC30-502K-RC Specifications
Series:
RDC30
Inductance:
5 mH
Tolerance:
±10%
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)