Allied Components International RDC30-4R7M-RC
Part No.:
RDC30-4R7M-RC
Datasheet:
RDC30-4R7M-RC.pdf
Description:
4.7uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC30-4R7M-RC Specifications
Series:
RDC30
Type:
Drum Core
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21 A
Current - Saturation (Isat):
54A
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)