Allied Components International RDC20-330K-RC
Part No.:
RDC20-330K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RDC20-330K-RC.pdf
Description:
33uH +/-10% Radial Drum Core
Shipping
RDC20-330K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
RDC20
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Drum Core
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
18.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
29mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.825" Dia (20.96mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)