Allied Components International RDC10-331K-RC
Part No.:
RDC10-331K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RDC10-331K-RC.pdf
Description:
330H 10% RADIAL DRUM CORE IND
Shipping
RDC10-331K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
RDC10
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
336mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)