Rohm Semiconductor RD3H045SPTL1
Part No.:
RD3H045SPTL1
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RD3H045SPTL1.pdf
Description:
MOSFET P-CH 45V 4.5A TO252
Shipping
RD3H045SPTL1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
45 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
155mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
550 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
15W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)