RadioControlli RC-RXASK-434.5
Part No.:
RC-RXASK-434.5
Manufacturer:
RadioControlli
Category:
RF Receivers
Package:
15-SIP Module, 9 Leads
Datasheet:
RC-RXASK-434.5.pdf
Description:
434.5MHz ASK Receiver module
Shipping
RC-RXASK-434.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RadioControlli
Series:
Package/Case:
15-SIP Module, 9 Leads
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Frequency:
434.5MHz
Sensitivity:
-112dBm
Data Rate (Max):
4.8kbps
Modulation or Protocol:
AM
Applications:
Home/Building Automation
Current - Receiving:
6mA
Data Interface:
Memory Size:
Antenna Connector:
Not Included
Features:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C