MEAN WELL USA Inc. RCP-1000-24
Part No.:
RCP-1000-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RCP-1000-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 960W
Shipping
RCP-1000-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
RCP-1000 (1000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
960W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)