Vishay Sfernice RCH50S10001JS06
Part No.:
RCH50S10001JS06
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
RCH50S10001JS06.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 50W
Shipping
RCH50S10001JS06 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RCH
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Non-Inductive
Coating, Housing Type:
Aluminum Oxide
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.882" L x 1.157" W (47.80mm x 29.40mm)
Height - Seated (Max):
0.602" (15.30mm)