Rohm Semiconductor RCD100N20TL
Part No.:
RCD100N20TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
RCD100N20TL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 10A CPT3
Shipping
RCD100N20TL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
182mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.25V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1400 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
850mW (Ta), 20W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)