Vishay Dale RBEF024089R00KFB00
Part No.:
RBEF024089R00KFB00
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
RBEF024089R00KFB00.pdf
Description:
RES CHAS MNT 89 OHM 10% 240W
Shipping
RBEF024089R00KFB00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RBEF
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
89 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
240W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 415°C
Features:
Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.125" Dia x 6.500" L (28.58mm x 165.10mm)