Vishay Dale RBEF00751R000KFB00
Part No.:
RBEF00751R000KFB00
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
RBEF00751R000KFB00.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 75W
Shipping
RBEF00751R000KFB00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RBEF
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
75W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 415°C
Features:
Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.750" Dia x 3.000" L (19.05mm x 76.20mm)