Rohm Semiconductor RB561SS-40T2R
Part No.:
RB561SS-40T2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RB561SS-40T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA KMD2
Shipping
RB561SS-40T2R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
KMD2
Operating Temperature - Junction:
125°C