Rohm Semiconductor RB510SM-40T2R
Part No.:
RB510SM-40T2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
RB510SM-40T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA EMD2
Shipping
RB510SM-40T2R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)