Rohm Semiconductor RB085T-40
Part No.:
RB085T-40
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
RB085T-40.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 5A TO-220FN
Shipping
RB085T-40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)