Carlo Gavazzi Inc. RAM1A60A125
Part No.:
RAM1A60A125
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Datasheet:
RAM1A60A125.pdf
Description:
1-POLE PANEL MOUNT SSR, ZERO-CRO
Shipping
RAM1A60A125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
RAM1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
20 ~ 280VAC, 22 ~ 48VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 600 V
Load Current:
125 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C