Recom Power RACV04-24
Part No.:
RACV04-24
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
RACV04-24.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 24V 170MA
Shipping
RACV04-24 Specifications
Series:
LIGHTLINE RACV04 (4W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
264VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
170mA
Power (Watts):
4 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Efficiency:
75%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.50" L x 1.06" W x 0.83" H (38.0mm x 27.0mm x 21.0mm)