Recom Power RACM65-24S
Part No.:
RACM65-24S
Manufacturer:
Recom Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RACM65-24S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Shipping
RACM65-24S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
MEDLINE RACM65 (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.71 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
65W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)