Recom Power RACM40-12S
Part No.:
RACM40-12S
Datasheet:
RACM40-12S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Shipping
RACM40-12S Specifications
Series:
MEDLINE RACM40 (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.34 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)