Recom Power RACM150-12S
Part No.:
RACM150-12S
Datasheet:
RACM150-12S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Shipping
RACM150-12S Specifications
Series:
MEDLINE RACM150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10.8 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.60" L x 2.44" W x 1.94" H (116.8mm x 62.0mm x 49.2mm)