Recom Power RACD03-350
Part No.:
RACD03-350
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
RACD03-350.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 3-12V
Shipping
RACD03-350 Specifications
Series:
LIGHTLINE RACD03 (3W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
264VAC
Voltage - Output:
3 ~ 12V
Current - Output (Max):
350mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Efficiency:
72 ~ 78%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
1.81" L x 1.18" W x 0.91" H (46.0mm x 30.0mm x 23.0mm)