Recom Power RAC60-05S/OF
Part No.:
RAC60-05S/OF
Manufacturer:
Recom Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RAC60-05S/OF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Shipping
RAC60-05S/OF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RAC60 (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)