Recom Power RAC20-05SK
Part No.:
RAC20-05SK
Package:
5-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RAC20-05SK.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 20W
Shipping
RAC20-05SK Specifications
Series:
POWERLINE RAC20-K (20W)
Package/Case:
5-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
20 W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:
IP20, Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
84%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)