Recom Power RAC150-12SG/ENC
Part No.:
RAC150-12SG/ENC
Datasheet:
RAC150-12SG/ENC.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 125W
Shipping
RAC150-12SG/ENC Specifications
Series:
POWERLINE RAC150-G (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
125W (150W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.13" L x 2.44" W x 1.38" H (105.0mm x 62.0mm x 35.0mm)