Recom Power RAC10-12DK/277
Part No.:
RAC10-12DK/277
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
RAC10-12DK/277.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER +/-12V 10W
Shipping
RAC10-12DK/277 Specifications
Series:
POWERLINE RAC10-K/277 (10W)
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
80 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
420mA, 420mA
Power (Watts):
10 W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:
82%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)