Recom Power RAC05-15DC
Part No.:
RAC05-15DC
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
RAC05-15DC.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER +/-15V 5W
Shipping
RAC05-15DC Specifications
Series:
POWERLINE RAC05-C (5W)
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
170mA, 170mA
Power (Watts):
5 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency:
77%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)