Recom Power RAC03-12SK
Part No.:
RAC03-12SK
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC03-12SK.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Shipping
RAC03-12SK Specifications
Series:
POWERLINE RAC03-K (3W)
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
250mA
Power (Watts):
3 W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:
78%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.12" L x 0.93" W x 0.70" H (28.5mm x 23.5mm x 17.9mm)