Recom Power RAC02-12SE/277
Part No.:
RAC02-12SE/277
Manufacturer:
Recom Power
Category:
AC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
RAC02-12SE/277.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 2W
Shipping
RAC02-12SE/277 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
POWERLINE RAC02-SE/277 (2W)
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
167mA
Power (Watts):
2 W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
73%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.33" L x 0.96" W x 0.70" H (33.7mm x 24.4mm x 17.8mm)