Omron Electronics Inc-EMC Div R87F-A1A15HP
Part No.:
R87F-A1A15HP
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R87F-A1A15HP.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 100VAC TERM
Shipping
R87F-A1A15HP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
R87F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
100VAC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
110.7 CFM (3.10m³/min)
Static Pressure:
0.374 in H2O (93.1 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
42.0dB
Power (Watts):
15.00W
RPM:
2750 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)