Rohm Semiconductor R6012FNX
Part No.:
R6012FNX
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
R6012FNX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A TO220FM
Shipping
R6012FNX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
510mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1300 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
50W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)