Micro Commercial Co R6000GP-TP
Part No.:
R6000GP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
R6000GP-TP.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 6KV 200MA DO15
Shipping
R6000GP-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
6000 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
5 V @ 500 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
1.2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 6000 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C