ebm-papst Inc. R4E250-AH01-05
Part No.:
R4E250-AH01-05
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R4E250-AH01-05.pdf
Description:
MOTORIZED IMPELLER
Shipping
R4E250-AH01-05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R4E250
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 250mm Dia
Width:
99.00mm
Air Flow:
547.0 CFM (15.32m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
64.0dB(A)
Power (Watts):
43.00W
RPM:
1600 RPM
Termination:
4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)