ebm-papst Inc. R3G220-RD21-03
Part No.:
R3G220-RD21-03
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R3G220-RD21-03.pdf
Description:
220 MM EC CENTRIFUGAL FAN
Shipping
R3G220-RD21-03 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
RadiCal® R3G220RD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 220mm Dia
Width:
92.00mm
Air Flow:
747.5 CFM (20.93m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Noise:
69.0dB(A)
Power (Watts):
168W
RPM:
3230 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-13 ~ 113°F (-25 ~ 45°C)